Levandule lékařská

Nový produkt

Sušená Levandule lékařská

Levandule lékařskámá identické aroma, je vhodná k dochucení omáček, dresinků, přípravě čajů a dalších horkých i studených nápojů. Hodí se také k dozdobení dezertů.

Balení: 10 g

Složení: 100% Levandule lékařská sušená květ

Místo původu: 

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

38,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Levandule lékařská, Lavandula angustifolia, Mill, dulenka, devandule, špikanard, špikrnát 

Popis byliny: 

Levandule je známá pro svou vůni a blahodárné lékařské účinky. Levandule lékařská je aromatická léčivka z čeledi hluchavkovitých. Levandule je bohatě košatý, vytrvalý polokeř, který dorůstá do výška ,mezi 60 – 130 cm. Má rovnou lodyhu posetou bělavými chloupky. Kopinaté lístky asi 4 cm dlouhé v mladí zelené barvy, později šedé a na konec lysé. Květenství je největším pokladem levandule. Květy má v klasech na dlouhým klásku, vykvétá od června do srpna. Bylinka se vyskytuje na prosluněných svazích, v některých případech až po okraj lesa. Pochází ze západního středomoří, tradičním místem je právě Kréta, Francie konkrétně Provence.

Využití v kuchyni:

U levandule lékařské je droga květ, využívá se nejen pro své lékařské účinky, ale také jako doplněk stravy a k ochucování a zdobení jídel a nápojů. Nejvíce se používá ve Francii, Španělsku a Řecku, je součástí proslovenského koření.

Další využití:

Levandule lékařská se využívá hojně v drogerii a kosmetice, přidává se do parfémů a toaletních vod, mýdel a šampónů, krémů a do vonných přípravků a vonných polštářků. Nálev z levandule se přidává do koupele. Levandule sušená se také vkládá do šatníku, provoní okolí a odláká moly.

Pěstování:

Levandule se dá dobře v našich podmínkách pěstovat, intenzita její drogy ovšem nebude tolik silná. Má ráda prosluněnou půdu hlinitopísčitou půdu, nevede se ji dobře v přemokřené zemině. Při pěstování v květináči zvolte alespoň dvojnásobnou velikost nádoby v závislosti na velikosti byliny. Semínka klíčí v pařeništi, doba klíčení je kolem 5 týdnů. Zálivka postačí jen zřídka, hlavně zbytečně nepřelívejte. Rozmnožovat ,můžete pomocí řízků, nebo vysemenit. Po odkvetení se doporučuje ostříhat staré seschlé stonky i kvítky, naopak na jaře ještě před pučením lístků ji seřízněte na třtinu své délky, zajistí vám to levandule obrazí a bude hodně košatá. Pokud chcete nechat levanduli přes zimu venku a máte ji v květináči, přesadíte ji do země, nebo zateplete kořeny, aby neklesla jejich teplota pod -10°C. Nejčastější chyba při pěstování je buď nedostatečně prosluněné místo, nebo přehnaná zálivka. Pokud pěstujete levanduli nejen pro svou krásu a vůni na skalce, či záhonku, ale chcete ji také sbírat a dále využívat její až zázračné účinky držte se pár základních podmínek. Sbírejte levanduli v suchém počasí v době, kdy má květ. Poupátka by neměla být ještě moc rozvinutá. Sběr provádějte ráno, nebo dopoledne. Pokud chcete uchovat bylinku sušením, zavěste snítky květem dolů po asi deseti kouscích do tmavé a dobře větratelné místnosti, ale můžete sušit i rozložené na papíře ve stejných podmínkách.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty

30 dalších produktů ve stejné kategorii: