BIO Majoránka Zobrazit větší

Majoránka zahradní

Nový produkt

Sušená Majoránka zahradní 

Majoránka zahradní je známá jako koření k dochucování zeleninových polévek, omáček a různých druhů mas. Výtečná je majoránka rovněž v čajové směsi například s malotirou či tyiánem.

Balení: 5 g

Složení: 100% majoránka zahradní sušená drcená

Místo původu: Kréta

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

49,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Majoránka zahradní, obecně a lidově známá jako Majoránka, latinsky Origanum majorana

Popis byliny: 

Majoránka pochází ze středomoří a částečně ze západní Asie. Používali ji už staří Egypťané na dochucování pokrmů, pěstovali ji také Řekové a Římané v dávné historii. Pochází z čeledi hluchavkovitých, dorůstá do výšky okolo 30 - 40 cm. Má drobné růžové, pyskaté kvítky. Její stonky mají výrazné aroma již během růstu. Majoránka se používá jako koření téměř na celém světě, některé pokrmy si bez majoránky těžko představit. Dají se z ní také vařit čaje, nebo připravovat koupele. Ve starém Egyptě se Majoránka spolu ještě s dalšími vůni bylin používala při obřadu, kdy uklidňovali bohy v procesu na balzámování.

Využití v kuchyni:

Je nepostradatelným kořením italské kuchyně při přípravě pizzy a omáček na těstoviny. V Řecku je klasickou bylinou do souvlaki a hojně se pěstuje a používá na okořenění masa a zeleniny. Na Krétě je součástí čajových směsí, uleví zažívání a navodí pohodu. V našem kraji neodmyslitelně patří do bramboráků, bramborové polévky a do guláše. Majoránka dodá pokrmům nasládlou chuť a je využívána téměř ke všem druhům jídel s vyjímkou sladkých pokrmů. Také se skvěle hodí k pokrmům z vajec a sýrů a k dušenému masu. 

Další využití:

Nálev z Majoránky se dají použít jako dezinfikující koupel. Díky svému aroma se také často přidává do voňavých směsí a voňavých polštářků. V oleji nebo v octu můžete majoránku jednoduše extrahovat. 

Pěstování:

Majoránka zahradní je většinou jednoletá, ale někdy může být i dvouletá bylina, pochází ze středomoří. Majoránce se dobře daří na lehčí hlinité půdě s dostatkem půdních živin a sluncem. Dá se dobře pěstovat ze semen i v našem kraji. V březnu už můžete vysadit semena do pařeníku, při pokojové teplotě vám maximálně do týdne vyklíčí. Za měsíc až měsíc a půl od vyklíčení můžeme opatrně přesadit na zahrádku, nebo do vlastních květináčů. Do jednoho místa vsaďte pět rostlin pět rostlin. Na vrcholu byliny vám vykvetou drobné bílé květy, pokud odstraníte ještě jejich pupeny podpoříte produkci listů. Majoránka má drobné tvrdé plody, ale dozrávají jen v těplejších krajích.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty

30 dalších produktů ve stejné kategorii: