Citrónová Verbena

Nový produkt

Sušená Citrónová Verbena

Citrónová verbena má výraznou citrusovou vůni, ještě intenzivnější než samotný citrón. Vhodná k dochucení omáček, dresinků, přípravě čajů a dalších horkých i studených nápojů. 

Balení: 5g 

Složení: 100% verbena citrónová sušená nedrcená

Místo původu: Jižní Kréta, Řecko

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

45,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Verbena citrónová - Aloisie (Lippia citriodora), Lippia triphylla (Lippia citriodora), Loysia triphylla, řecky Louiza, česky se jí taky říká aloiska, aloisie trojlistá.

Popis byliny: 

Citrónová verbena, neboli Aloisie pochází z Jižní Ameriky, původně rostla v Chile, Uruguayi, Peru a Argentíně. Do Evropy se dovezla již v 17. století, následně se začala pěstovat i ve středomoří. Citrónová verbena je bylina s extrémně silným aroma, ještě výraznějším než je citrón. V teplých oblastech dorůstá keř do výšky kolem 3m, má úzké listy kolem 10cm dlouhé. Verběně se dobře daří v polostínu, trochu ranního a večerního slunce ji postačí, ale roste i na slunných místech.  Aloisie kvete v letních měsících, má bledě fialové kvítky s příjemnou vůní, jsou drobné a rostou v trsech. Droga jsou listy, které se sbírají jak začne bylina kvést, povětšinou v červenci. Obsahuje velké množství velice pronikavé citrónové silice, dále tříslovinu, flavonoidy, organické kyseliny a mnoho dalších látek. Dá se pěstovat také jako pokojová rostlina, příjemně vám provoní byt citrónovým aroma. Aloisie v našich podmínkách dorůstá do výšky kolem 60cm.

Využití v kuchyni:

Silně aromatické lístky verbeny se používají především k přípravě lahodného čaje a dalších nápojů. Přidává se ale také do ovocných i zeleninových salátů, dresingů, masových i zeleninových jídel a omáček. Čaj se může připravovat jak z čerstvých lístků verbeny, tak ze sušených, zklidní tělo i mysl a podporuje trávení. Nálev je oblíbený u Španělů a francouzů. Na Krétě jsou moderní chlazené ledové čaje z louizy. Doporučená denní dávka je 2 - 4 hrníčky denně. Čaj se může přidávat i do čajových směsí, například s meduňkou a dalšími bylinkami. Přidává se do Německého čaje proti migréně, ten se připravuje z verbeny, majoránky a lipových květů. Sušené lísky aloisy můžete použít k dochucení černého, bílého a zeleného čaje. Lístky se používají k nazdobení koktejlů a drinků, podobně jako meduňka či máta. Také k dozdobení dezertů a moučníků. Aromatické silice verbeny se přidávají do likérů. Verbena citrónová nesmí chybět ve sbírce žádnému milovníku bylinek.

Další využití:

Silice z aloisie se přidává do parfémů, deodorantů, toaletních vod a masážních i vonných olejů.

Pěstování:

Citrónová verbena se dá lehce pěstovat, ale v našich podmínkách nepřezimuje, pokud ji chcete vysadit na zahradu je třeba ji dát do přenosné nádoby a na zimu zazimovat. Teplota by neměla klesnout pod 5°C. Při našem klimatu ji nejlépe vyhovuje být v létě na zahradě, ale dá se pěstovat i jako pokojová květina po celý rok. V zimně omezte zálivku a bylina projde vegetační fází. Má ráda propustnou písčito -hlínitou půdu bohatou na živiny, můžete použít substrát na pokojové květiny, na dno květináče umístěte písek jako drenáž. Růst byliny je poměrně rychlý, nedělá ji problém zpětný řez, naopak jím podpoříte větší rozvětvení a celkovou kompatibilitu. V domácím klimatu dorůstá výšky okolo 3metrů, v našich podmínkách bude daleko menší. Na přezimování ji umístěte do vzdušného a světlého prostoru, v temnějších místech ztrácí listy. Během léta ji na zahradě dostatečně zalévejte, při přezimování ji dávejte jen tolik vody, aby substrát nebyl vysušený. Raději zvolte větší nádobu, bylina bude košatější na listy. Na jaře můžete bylinu seříznout a seříznuté části nechat na řízky. Na zakořenění řízků je potřeba teplota kolem 20 °C. Pokud budete verbenu zaštipovat, bohatě se vám rozkošatí. Dávejte pozor na parazity, Luisa svou vůní láká mšice a svilušky. Lístky verbeny nejlépe sklízejte po ránu kolem 8 hodiny.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty

30 dalších produktů ve stejné kategorii: