Oregáno

Nový produkt

Sušené Oregáno 

Oregáno je základem krétské a středomořské kuchyně vůbec, využívá se především k dochucení salátů, brambor, pizzy, omáček k těstovinám a zeleninovým salátům.

Balení: 10g 

Složení: 100% oregáno

Místo původu: Jižní Kréta

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

32,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Oregáno, latinsky Origanum vulgare, nebo českým názvem dobromysl, nebo ještě méně známá červená lebeda

Popis byliny: 

Námi dodávané sušené oregáno je směsí oregána vulgare a oregano majoranum bylo pěstováno na naší ekofarmě Azogires, pod jižním krétakém sluncem, jeho chuť i vůně je několikanásobně intenzivnější, než u běžného koření ze supermarketu. Veškeré byliny sbírámě ručně, sušíme na slunci a přebíráme a balíme s velkou péčí. Oregáno se dá vypěstovat i v českých podmínkách, bohužel, ale v našem podnebí nedocílíme tak vysokých intenzit chutí i aromat. Oregáno dorůstá do výšky 40 – 60 cm, původem z mírného subtropického pásma Evropy i Asie. Pěstuje se ze semen oregána a je to medonosná rostlina.

Koření oregáno se vyrábí ze sušených drcených listů byliny. Oregáno, neboli dobromysl je nepostradatelným dochucovadlem ve středomoří, především pak v italské, řecké a španělské kuchyni. Je podstatným dochucovadlem na pizzu, na zeleninové saláty, do omáček na těstoviny a na dochucení zeleninových pokrmů.

Oregáno je nepostradatelné a velice známé koření v kuchyni, ale je interesantní i svým použitím v lidovém léčitelství např. oregánový olej ná monohé blahodárné účiny na pokožku.

Využití v kuchyni:

Oregáno je nenahraditelným kořením celé středomořské kuchyně. Neodmyslitelně patří na dochucení pizzy, těstovin, salátů a dresinků. 

Další využití:

Oregáno se používá také při výrobě kosmetiky, olej se přidává do parfému, krémů a dalších kosmetických výrobků. 

Pěstování:

Dobromysl se dá vypěstovat bez problému i v našich podmínkách, navíc se jedná o nádhernou rostlinu, která bude ozdobou vaši zahrádky. Pěstovat ho můžeme ze semen, ze sazenic, nebo formou řízkování. Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semínek, je třeba počítata s faktem, že semínka oregána mají poměrně dlouhou dobu klíčení. Pokud máte pařeník, bude nejvhodnější rozjet rostlinky v něm. Ven vysazujjte po prvních mrazech. Dobře se oregánu bude dařit na prosluněném místě s hlinitopísčituo a vápenitou půdou. Vhodné místa jsou okraje záhonů a skalek. Pěstovat dobromysl můžete i v truhlíku za oknem, jen vyberte okno, kam alespoň část dne dopadá přímé sluneční světlo. Zlivku provádějte praivdelně odstátou vodou pokojové teploty. Půda by měl abýt stále vlhká, ovšem né příliž bahnitá. Pozor v případě nadměrného přelívání může začít rostlinka oregána hnít. Hnojit není třeba, pokus se přeci jen rozhodnete přihnojovat, volte raději přírodní hnojia a aplikujte během vegetace. Oregáno potřebuje pravidelně upravovat zaštipováním. Zaštipování rostlinky zabrání předčasnému květu. Do hlíny sázejte ve sponech s odstupy zhruba 30cm, aby bylinka měla prostor dobře košatit. I v našem podnebí můžeme mít v jené sezóně dva sběry. První sběr provádíme, když má rostlina zhrba 15 cm, což bude kolem poloviny června, druhý sběr pak bude zhruba koncem srpna. Během zimních měsíců musíme oregáno zazimovat na místo, kde teplota neklesne pod 10 stupňů a kde bude mít zdroj alunečního světla. Vhodné jsou chladnější místnosti u okna, nebo půdy s oknem. Sušte stejně jako ostatní bylinky na stinném míste, kde proudí čerstvý vzduch. Oregáno se sice dá pěstovat v našich podmínkách, ovšem to opravdové s maximálně silnou vůní i chutí se dá vypěstovat jedině ve středozemí na vápencových skalách.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. 

Tak alespoň babské rady: 

 • zlepšuje nechutenství a podporuje apetit
 • optimalizuje trávicí ústrojí a sklidní žaludeční křeče
 • pomáhá s léčbou chřipkového onemocnění
 • zmírňuje kašel a zahleněnost dýchacích cest
 • pomáhá na nespavost
 • podporuje léčbu zánětů
 • blahodárně působí na neurotické problémy
 • podporuje látkovou výměnu
 • je výrazný antioxidant a má antibakteriální účinky
 • žvýkání čerstvých lístků pomáhá na bolest zubů
   
  Oregáno obsahuje:                                                                
 • 0,5% silice
 • karvakrol
 • cyrnol
 • tříslovinu
 • hořčiny

Skladování:

 skladujte na suchém a tmavém místě v uzavřené dóze.

Recepty

Řecky oregáno " Origanum" je v doslovném překladu Potěšení z hor.

 .

30 dalších produktů ve stejné kategorii: