BIO Saturejka Zobrazit větší

Saturejka zahradní

Nový produkt

Sušená Saturejka zahradní

Balení: 15g

Složení: 100% saturejka zahradní sušená drcená

Místo původu:  jižní Kréta, Řecko

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

54,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Saturejka zahradní, satorka, šubra, číbr, satorie, latinky Satureia hortensis

Popis byliny: 

Saturejka zahradní je původem z jihovýchodní Evropy. Saturejka zahradní je léčivá bylina, velice aromatická, jednoletá letnička, patří do čeledi hluchavkovitých. Bylina má rovnou, většinou holou lodyhu, někdy do fialová. Má dlouhé a úzké lístky. Bylina má rovnou lodyhu, může mít nafialovělý nádech. Kvete od července až do září, má malinké kvítky většinou bílé, růžové, nebo světle fialové. Dosahuje výšky 20-30 cm, Ve středomoří a v našich krajích se pěstuje jako koření a v léčitelství.
Využití v kuchyni:

Využití v kuchyni:

 Saturejka se nejvíce používá jako koření, nebo jako čaj. V kuchyni můžete použít kořenité výhonky včetně květů. V případě použití jako koření do pokrmů, myslete na to, že je to velice aromatická bylina, tedy méně je někdy více. Nejvíce rozšířená je v Chorvatsku a v jižanské kuchyni. Skvěle se hodí k dochucení pečených a grilovaných ryb. Na pečenou zvěřinu, grilovanou a dušenou zeleninu, přidává se do pomazánek a salátů a nakládané zeleniny především do zelí a kapusty. Výborně se také hodí k luštěninám, přidává se do uzenin, do bylinkového másla a dresingů. Je součástí koření čubrica, oblíbeného především na Balkáně, na krétě se používá s fazolemi a ciznou a na dochucení polévek.

Další využití:

O saturejce se traduje, že má moc posílit mysl, v minulých dobách se nosila na krku ve válečku, lidé věřili, že jim povzbudí mysl. Používá se také v aromaterapii, pro své pozitivní účinky, je afrodiziakum.

Pěstování:

Saturejka zahradní není na pěstování náročná, dobře se jí daří na vysluňených teplých místech s lehčí zeminou. Na zahrádku ji vsázíme na jaře, doba klíčení je zhruba 14 dnů. Sázejte saturejku na slunná místa a nechte ji dostatek prostoru okolo sebe, zhruba 15 cm. Dobře se jí daří na slunných místech v kypré a humusné půdě, ale obvykle vyroste bez problémů i horších podmínkách. V našich krajích se pěstuje jak saturejka zahradní, tak saturejka horská. Saturejka zahradní je jednoletka, horská je víceletka. Můžete ji vysadit na zahradě, ale i doma do květináče, tu je třeba umístit k oknu, aby měla dostatek slunečního světla. Při vsazení do květináče dejte na dno písek, poslouží jako drenáž. Vyroste vám do výšky okolo 25 cm, sklízí se v období květu tedy od července do září. Saturejku pravidelně denně zalévejte. Rozmnožuje se samovýsevem.
Sklizeň saturejky zahradní by měla být časně ráno kolem 7 – 8 hodiny, sklízet můžete několikrát za sezónu. Na sušení ji sklízíme také během kvetenství, vážeme do otýpek a zavěsíme do suchého a dobře větraného prostoru. Ani po vysušení saturejka neztrácí na aroma ani své pikantní chuti.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty 

30 dalších produktů ve stejné kategorii: