BIO Eukalyptus Zobrazit větší

Eukalyptus - Blahovičník

Nový produkt

Drcený sušený eukalyptový list Prinos garden

Eukalyptus má svou osobitou výraznou vůni. Vhodný k přípravě čajů a dalších horkých i studených nápojů. K dochucování dezertů a dresinků.

Balení: 5 g

Složení: 100% eukaliptus list sušený celý

Místo původu: Farma Prinos garden, Azogires, jižní Kréta

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

38,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Eukalyptus, eukalyptový list, blahovičník, strom života

Popis: 

Eukalyptus je původem z Australských savan, postupem času se rozšířil do mnoha dalších zemí světa. V Austrálii dnes tvoří více než 90% lesů. V Portugalsku byl blahovičník pěstován v rozsáhlých lesích pro výrobu papíru. Byly dovezeny a vysazeny také v severní Africe, v Alžíru, Tunisku, Libye a Maroka. Patří do čeledi metrových stromů, v přírodě se vyskytuje více než 700 druhů subtropických a tropických stromů, nebo keřů. Pěstuje se pro své zázračné lékařské účinky, ale pěstuje se i jako okrasný strom, jelikož patří mezi jeden z nejhezčích stromů světa. Má dva druhy listů, prvním jsou oválné stříbrné listy mladého blahovičníku, druhým typem jsou podlouhlé zelené listy. Eukalyptus v zimně neopadává, má zelené listy po celý rok, jen některé druhy v tropickém podnebí ztrácejí listy na konci období sucha. Květenství je velice různorodé, může být bílé, růžové, červené, žluté, nebo vanilkové. Kůra blahovičníku je hladká většinou bílá, nebo šedá až zelená, nebo šedá s nádechem modré. Některé druhy dorůstají až do výšky 90 metrů, menší druhy eukalyptu třeba jen do 10 metrů. Jedná se o velice rychle rostoucí strom. Léčebné účinky eukalyptu jsou známé již od 19. století, kdy jej používali domorodci z Austrálie. Eukalyptus se vyznačuje svou identickou až omamnou vůní. Eukalyptus je jedinou potravou medvídků koala v Austrálii. Květenství eukalyptu je zdrojem nektaru k produkci medu v Austrálii, většina australského medu je právě z eukalyptu.

Využití v kuchyni:

Příprava lahodného čaje. Dochucovadlo do ovocných koktejlů. 

Další využití:

V našich zemích se pěstuje eukalyptus také jako pokojová rostlina, například Eukalyptus citriodora, nebo Eukalyptus gunii, tyto druhy jsou pomaleji rostoucí než venkovní odrůdy a dosahují výšky maximálně 1,5 metrů. Podobně jako většina pokojových květin se blahovičník nedoporučuje umísťovat v ložnici, ale v případě kdy vás trápí nachlazení, nebo rýma ho můžete na přechodnou dobu do ložnice přemístit. V dalších místnostech se Eukalyptus doporučuje, pročisťuje vzduch díky uvolňování vonných silic a zabíjí neprospěšné bakterie. V místnostech, kde se kouří umí tato rostlina vyčistit vzduch a zbavit škodlivin. Pěstuje se především pro své aroma obsaženém v listech. Eukalyptus díky vonným silicím se hojně využívá v aroma terapii, v drogérenském a kosmetickém průmyslu a v parfumerii. Přidává se například do zubních past, mýdel, koupelové soli a vod po holení. Je součástí sprejů na rýmu a nachlazení, mastiček a krémů proti bolestem svalů a revmatismu. Skvělé funguje jako antiseptické kloktadlo, dezinfikuje ústní dutinu a lehce znecitlivuje. Eukalyptový olej je znám pro svůj povzbuzující účinek. Ve veterině se používá eukalyptový olej na dezinfekci při psí psince, koňům se pak podává, když dostanou chřipku, nebo jsou nachlazení. Eukalyptový olej není vhodný pro malé děti a populaci trpící astmatem. Blahovičník se používá také jako inhalace, na litr vody přidejte 20 – 30 g sušených nadrcených listů a můžete pod ručníkem inhalovat. Sušené listy si můžete i volně zavěsit do bytu, budou vám uvolňovat příjemnou vůni, navíc dezinfikovat prostředí a udržovat vlhkost vzduchu. Je vědecky podloženo, že vzduch čistí a proto byl eukalyptus uměle vysazen v mnoha městech, například hojně v Kalifornii, kde zvlhčuje vzduch a pomáhá zmírnit převládající sucho.

Pěstování:

Eukalyptus roste extrémně rychle, v závislosti na podmínkách může za rok vyrůst o 3 – 10 metrů. Domácí druhy rostou pomaleji než venkovní druhy stromů. Pokud pěstujete blahovičník jako okrasnou rostlinu, musí se zastřihávat, jinak vám vyroste do ohromného rozměru. Pěstování blahovičníku jako pokojové květiny není náročné, potřebuje dostatek světla, ovšem ne ostrého a přímého a dostatečné množství vody. Domácí eukalyptus dosahuje výšky asi 1.5 m a nádherně vám provoní celý pokoj. Také svým aroma odpuzuje nepříjemný hmyz jako jsou mouchy a komáři. Pro svůj rychlý růst a velké spotřebě vody se vysazuje do močálů, které vysušuje a tím minimalizuje šíření komárů a malárie.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty 

30 dalších produktů ve stejné kategorii: