BIO Citrónová tráva Zobrazit větší

Citrónová tráva

Nový produkt

Sušená Citrónová tráva

Citrónová tráva, neboli Voňatka, anglicky Lemongrass. Široké využití v asijské kuchyni na dochucování jídel. Nálev vhodný k přípravě osvěžujícího a lahodného čaje.

Balení: 10g a 25g

Složení: 100%  Citrónová tráva sušená 

Místo původu:  jižní Kréta

Neobsahuje žádné chemické přísady, barviva, ani konzervanty a je bezlepkový.

100% přírodní produkt

Více informací

27,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Citrónová tráva, Voňatka,Voňatka citrónová, Lemongrass, Citronela, Heong Man, Seréh

Popis byliny: 

Citrónová tráva bylina používaná a velice ceněná rostlina již od dávného středověku. Svůj původ má na Cejlonu a jižní Indii. Voňatka má podle svého jména velice výrazné a příjemné citrusové aroma.  Je to nádherná a užitečná trsnatá travina. Jako dochucovadlo pokrmů je oblíbená především v jihovýchodní Asii v Thajsku, Vietnamu a Indii. Čaj z listů sušené citronové trávy je nejen velice lahodný jak teplý, tak chlazený, ale také osvěží, přírodně nabuzující a detoxikující pro váš organizmus. Proto je ve světě v bylinkářství citronová tráva tak ceněna. 

Využití v kuchyni:

Listy sušené Citrónové trávy se používají k dochucování především v asijské kuchyni. V jihovýchodní Asii se přidává běžně do polévek a omáček hojně, jako u nás používaný bobkový list. Zcela nepostradatelná pro přípravu jídla Pad Thai. Je oblíbenou přísadu při vaření thajské a vietnamské kuchyně. Skvěle se hodí k dochucení ryb a mořských plodů, k indickým pokrmům s kuřecím a telecím masem. Perfektně se hodí ke krevetám a rýži, k dochucování zeleniny, zeleninových i ovocných salátů a dresingů. Přidává se do dezertů, kompotů a nealko i alko koktejlů. Z nalámané trávy můžete zalitím vody připravit osvěžující čaj s blahodárným účinkem na tělo i mysl. Podávat se dá jak teplý, který můžete dosladit medem, tak schlazený jako ledový čaj, který vám skvěle zažene pocit žízně a osvěží vás. Do pokrmů a polévek můžete používat Voňenku celou, případně nadrtit v hmoždíři, nebo nařezat na jemno. Na přípravu čaje zalijte lžíci řezaných listů, nebo lžičku drcených listů horkou vodou (80 - 85°C) a nechte 5 - 7 minut louhovat. 

Další využití:

Lemongrass je žhavé zboží od dávných dob, nejen díky kulinářskému využití, ale i pro svůj všestranné esenciální olej. Je vhodný do masážních olejů a je tradiční silicí Ajurvédy. Olej z Citrónové trávy se přidává do celé řady kosmetiky, do mýdel a čistících gelů, krémů, do antibakteriálních a protiplísňových přípravků a přírodních repelentů.

Pěstování:

Citrónová tráva je vytrvalá a trsnatá rostlina. Původem z Asie, ale dá se pěstovat i v našich podmínkách. Má ráda vlhkou a kompostovanou půdu. V případě, že se rozhodnete pěstovat si vlastní Citrónovou trávu u sebe doma, můžete si koupit v zahradnictví vegetativně množenou rostlinu a přesadit si ji k sobě na zahrádku či balkón a nebo si můžete koupit semínka trávy a vypěstovat si rostlinu od základu. Doba klíčení je zhruba 15 dnů, při pokojové teplotě kolem 22°C. Po vyklíčení je vložte do hlíny, nebo substrátu a jemně zatlačte a překryjte průsvitnou fólií. Udržujte substrát přiměřeně vlhký, nesmí vyschnou, vyklíčená semena by také vyschla, ale ne zase jim udělat řídké bahno. Vzrostlé rostlinky si přesaďte do zahrádky, nebo květináčů a dbejte na pravidelnou zálivku. Voňatka může dorůst až výšky okolo jednoho metru. Dá se bez problémů nechat přezimovat v bytě, stejně tak může i během celého roku být pěstována jako pokojová kytka. Čerstvá Citrónová tráva vám příjemně provoní okolí a napomůže odlákat létající hmyz. Sušení: Jednoduše svažte několik listů Voňatky a zavěste na suché a tmavé místo. Nechte důkladně proschnout, nařežte, nebo nadrťte dle potřeby a uskladněte v neprodyšné dóze. Dávejte pozor, aby jste se o listy trávy nepořezali, bývají velmi ostré. Čerstvou Voňatku si můžete také uskladnit na zimu v mrazáku. 

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty 

30 dalších produktů ve stejné kategorii: