BIO Máta Zobrazit větší

Máta peprná

Nový produkt

Sušená Máta peprná 

Balení: 10 a 25 g

Složení: 100% Máta peprná sušená

Místo původu:  jižní Kréta

Varianty: Máta peprná a Máta vodní

100% přírodní produkt

Více informací

SKLADEM

32,00 Kč

Přidat na seznam přání

Více informací

Používané názvy:

Máta vodní, Mentha aquatica

Popis byliny: 

Máta vodní je vytrvalá rostlina, v morfologických znacích velice různorodá. Různé druhy se mohou od sebe lišit ve velikosti, rozvětvení lodyhy, velikosti a tvaru lístků. Má výrazné mentolové aroma, které se tvoří v chaloupkách, kterými je bylina poseta, v horní části má máta vodní nejvíce vonných silic. Po porušení stěny se buňky naplněné vonnou silicí uvolňují do vzduchu a tvoří tak mátě identické aroma. Stonky byliny jsou zelené, nebo s nafialovělé, mají čtvercový průřez. Listy jsou obvykle oválné v rozmezí 3 – 6 cm, většinou zelené , ale mohou být také nafialovělé, nebo s nádechem růžové.

Využití v kuchyni:

Lísky aromatické máty vodní se dobře hodí k dezertům a do teplých i studených nápojů. Mátové lístky jsou hezké, proto je dobře můžete použít k dozdobení nápojů a moučníků. Ve spojení se saturejkou má afrodiziakální účinky. Nejznámějším drinkem z máty je Mojito. Nálev z máty je chladivý, proto se hodí spíše při teplém počasí. Nálev si vařte každý den čerstvý.

Další využití:

Jako všechny druhy máty má i máta vodní mentolově vonící lístky, které obsahují éterický olej. Hlavní složkou máty je právě výrazný mentol, proto je nálev velice vhodný na vyplachování úst a kloktání. Lehce znecitlivuje, navozuje pocit chladu. Máta vodní se přidává do zubních past, ústních vod, toaletních vod, přípravků po holení a chladících krémů i olejů. Čerstvou mátu můžete přidat do koupele.

Pěstování:

Máta vodní podobně jako všechny druhy máty má ráda vlhkou půdu bohatou na živiny. Bude se jí dařit na břehu jezírka, ale obvykle vyroste i na sušších místech. Kvete v létě od června do srpna v závislosti na teplotě.

Léčivé účinky:

V souladu s platným nařízením vlády Rady Evropské parlamentu společenství číslo 1924/2006, nejsme jako prodejci bylin oprávněni uvádět léčivé účinky, zdravotní a výživové tvrzení. Informace můžete čerpat z veřejně dostupné literatury a na internetu, např. Wikipedie

Recepty 

30 dalších produktů ve stejné kategorii: